STANDING COMMITTEES OF THE BOARD OF DIRECTORS
(As of February 9, 2018)

EXECUTIVE

Jerry Earle, Chairperson

Bert Blundon (Sec/Treasurer)

Joanne Miles (Western VP)

Kristal Rice (Central VP)

Jimmy Lacey (Eastern VP)

Arlene Sedlickas (General VP)

AUDIT

Paul Lewis, Chairperson

Nigel Cose, Local 7802

Female position

CHARITIES COMMITTEE

Joanne Miles, Chairperson

Gerald Asivak, Local 2201

Eleanor Byrde, BofD

Neil Cornect, Local 1859

Melanie Murphy, Local 6601

Ettie Bursey, Staff

CONSTITUTION

Les Budden, Chairperson

Karen Bennett, Local 1857

Stephen McAllister, Local 7813

Glenda Wall, Local 1104

David Healey, Staff

DISCIPLINE

Karen Bennett, Local 1857

Chris Roberts, Local 3211

+ 3 others

EDUCATION

Wayde Thompson, Chairperson

Chrissy Howse, Local 3802

Sarah Hunt, Local 2201

Jimmy Lacey, BofD

Paul Lewis, BofD

Trevor King, Staff

FINANCE

Bert Blundon, Chairperson

Scott Mercer, BofD

Grant Horan, BofD

Holly Moore, Local 6901

Lisa Quirk, Local 7016

Ettie Bursey, Staff

HEALTH AND INSURANCE

Lorne Head, Chairperson

Darren Durdle, Local 4205

Kimberly Normore, Local 1809

Kathy Oake, BofD

Curtis Snow, Local 6206

Paula Schumph, Staff

LEGISLATION

Steven Roach, Chairperson

David Hillier, Local 3102

Dwayne King, Local 3301

Kimberly Normore, Local 1809

Glenys Beesley, BofD

Elaine Price, Staff

LPN COMMITTEE 

Aiden Donahue, Chairperson

Ray Clarke, Local 6901

Coretta Fowler, Local 2204

Scott Mercer, BofD

Jill Miller, Local 9205

OH&S & ENVIRONMENT

Barry Robbins, Chairperson

Jackie Adey, Local 8207

Stephen McAllister, Local 7813

Jessie Miller, Local 9209

Vina Gould, Staff

PENSIONS

Viva Pittman, Chairperson

Sandra Hawco, Local 6901

Rick Kieley, BofD

Ralph Morris, Local 7002

Daniel Quilty, BofD

7701

Chris Henley, Staff

STEP-UP AWARDS

Trent Decker, Chairperson

Jacquelyn Bursey

Sonya Hickey

Joanne Miles

Kathy Oake

Rhonda White

WOMEN’S ISSUES

Arlene Sedlickas, Chairperson

Rhonda White, BofD

Sonya Hickey, BofD

Jacquelyn Bursey, BofD

Rhonda Roberts, Local 8207

Elaine Price, Staff

YOUNG WORKERS= COMMITTEE

Kristal Rice, Chairperson

Chris Janes, Local 3211

Kara Lucas, Local 1207

Matthew Penney, Local 5209

Meghan Wade, Local 6604

Keith Dunne, Staff

ANTI-PRIVATIZATION

Les Budden

Brenda Eldridge

Lorne Head

Grant Horan

Jimmy Lacey

Barry Robbins

Wayde Thompson

Austin Deir, Staff

ELECTIONS

Walter Meadus, Local 6901

Ray Clarke, Local 6901

Chelsea Farrant, Local 2201