STANDING COMMITTEES OF THE BOARD OF DIRECTORS
(As of January 4, 2019)

EXECUTIVE

Jerry Earle, Chairperson
Bert Blundon (Sec/Treasurer)
Joanne Miles (Western VP)
Kristal Rice (Central VP)
Eleanor Byrde (Eastern VP)
Arlene Sedlickas (General VP)

AUDIT

Paul Lewis, Chairperson
Jasmine Jesso, Local 1207
Ella Warren, Local 9852

CHARITIES COMMITTEE

Joanne Miles, Chairperson
Eleanor Byrde, BofD
Neil Cornect, Local 1859
Melanie Murphy, Local 6601
Peter Pelley, Local 6202
Ettie Bursey, Staff

CONSTITUTION

Les Budden, Chairperson
Karen Bennett, Local 1857
Glenda Wall, Local 1104
Vacant
David Healey, Staff

DISCIPLINE

Karen Bennett, Local 1857
Chris Roberts, Local 3211
Lisa King, Local 1104
Lee Stringer, Local 9301
William Tremblett, Local 1104

EDUCATION

Wayde Thompson, Chairperson
Nicole Baker, Local 8203
Wanda Flannigan, Local 7852
Grant Horan, BofD
Paul Lewis, BofD
Trevor King, Staff

FINANCE

Bert Blundon, Chairperson
Paula Brewer, Local 6208
Grant Horan, BofD
Scott Mercer, BofD
Lisa Quirk, Local 7016
Ettie Bursey, Staff

HEALTH AND INSURANCE

Lorne Head, Chairperson
Darren Durdle, Local 4205
Kimberly Normore, Local 1809
Kathy Oake, BofD
Curtis Snow, Local 6206
Paula Schumph, Staff

LEGISLATION

Steven Roach, Chairperson
Glenys Beesley, Local 5205
David Hillier, Local 3102
Dwayne King, Local 3301
Kimberly Normore, Local 1809
Elaine Price, Staff

LPN COMMITTEE

Aiden Donahue, Chairperson
Ray Clarke, Local 6901
Coretta Fowler, Local 2204
Scott Mercer, BofD
Jill Miller, Local 9205

OH&S & ENVIRONMENT

Barry Robbins, Chairperson
Jackie Adey, Local 8207
Jessie Miller, Local 9209
Vacant
Vina Gould, Staff

PENSIONS

Lisa Williams, Chairperson
Scott Dwyer, Local 7701
Sandra Hawco, Local 6901
Rick Kieley, BofD
Ralph Morris, Local 7002
Daniel Quilty, BofD
Chris Henley, Staff

STEP-UP AWARDS

Trent Decker, Chairperson
Jacquelyn Bursey
Sonya Hickey
Joanne Miles
Kathy Oake
Rhonda White

WOMEN’S ISSUES

Arlene Sedlickas, Chairperson
Sonya Hickey, BofD
Jacqueline Mullaly, BofD

Lisa King, BoD

Rhonda Roberts, Local 8207

Elaine Price, Staff

YOUNG WORKERS’ COMMITTEE

Kristal Rice, Chairperson
Chris Janes, Local 3211
Kara Lucas, Local 1207
Matthew Penney, Local 5209
Meghan Wade, Local 6604
Keith Dunne, Staff

ELECTIONS

Walter Meadus, Local 6901
Ray Clarke, Local 6901
Chelsea Farrant, Local 2201